Finanse Inwestowanie

Rodzaje ryzyka związanego z inwestowaniem

1. Ryzyko systemowe lub rynkowe

Jest to ryzyko inwestowania, które bezpośrednio dotyczy rynku, na którym się inwestuje, niezależnie od wybranej spółki czy produktu. Na przykład, wybuch pandemii na początku lat 2020 i ograniczenia wpłynęły na światową gospodarkę i wyniki wielu firm i produktów inwestycyjnych.

2. Ryzyko pozasystemowe

Ryzyko pozasystemowe dotyczy pojedynczej firmy i wpływa jedynie na wyniki jej akcji lub obligacji. Na przykład akcje producenta samochodów, który zostaje uwikłany w skandal związany z manipulowaniem emisją zanieczyszczeń przez jego produkty, mają ryzyko spadku do zera, jeśli akcjonariusze przestaną mu ufać i sprzedadzą wszystko.

3. Ryzyko płynności

Płynność jest również ryzykiem inwestycyjnym. Płynność rozumiemy jako łatwość, z jaką dane aktywo może być zamienione na pieniądze. Na przykład pieniądze, które masz na koncie oszczędnościowym lub oprocentowanym rachunku płatniczym mogą zostać natychmiast upłynnione. Akcje na giełdzie mają również wysoką płynność, ponieważ stosunkowo łatwo jest je wystawić na sprzedaż i sprawić, by ktoś ją od Ciebie kupił. Jeśli jednak wykupisz produkt, który nie pozwala Ci na jego sprzedaż lub anulowanie do czasu upływu określonego czasu, będzie on miał niską płynność. Jeśli będziesz potrzebował pieniędzy z powodu nieprzewidzianego zdarzenia, nie będziesz mógł ich wcześniej odzyskać, a to jest ryzyko.

4. Ryzyko kredytowe

Ryzyko kredytowe lub ryzyko kontrahenta dotyczy zdolności drugiej strony do wypełnienia swoich zobowiązań. Na przykład, jeśli pożyczasz komuś pieniądze w zamian za odsetki, bierzesz na siebie ryzyko, że dana osoba nie będzie w stanie Cię spłacić.

5. Ryzyko legislacyjne

Do najczęściej spotykanych ryzyk inwestycyjnych należy ryzyko legislacyjne, które zależy od polityki gospodarczej danego kraju. Rząd może tworzyć, zmieniać lub likwidować pewne prawa, które mają wpływ na wybrany przez Ciebie produkt inwestycyjny. Na przykład, jeśli jesteś udziałowcem spółki zajmującej się energią odnawialną i zmieni się prawo regulujące energię odnawialną, co spowoduje utratę rentowności, może to mieć wpływ na wartość Twoich udziałów.

6. Ryzyko inflacji

To ryzyko inwestycyjne jest poza Twoją kontrolą. Jeśli stopa inflacji w danej gospodarce wzrasta powyżej stopy zwrotu z inwestycji, tracimy siłę nabywczą, a zwrot z inwestycji będzie ujemny. Na przykład, jeśli włożyłeś swoje pieniądze w produkt o stopie zwrotu 1%, a inflacja wynosi 2%, stracisz 1% siły nabywczej.

7. Ryzyko dezinformacji

Dezinformacja to najgorsze z ryzyk inwestycyjnych, ale najczęstsze i najłatwiejsze do rozwiązania. Nigdy nie inwestuj w produkt, którego nie znasz lub którego szczegółów nie rozumiesz do końca. Informuj się, czytaj o inwestycjach, porównuj produkty i nie inwestuj swoich pieniędzy bez 100% pewności, że wiesz co robisz. Kontynuuj czytanie i naucz się, jak możesz chronić się przed ryzykiem związanym z inwestowaniem: https://twojpodatek.pl/w-jaki-sposob-inwestor-moze-chronic-sie-przed-roznymi-ryzykami

Similar Posts