Inwestowanie

7 zasad skutecznego inwestowania

Skończyły się czasy błogiego lenistwa, gdy można było trzymać pieniądze na koncie oszczędnościowym i tylko raz na jakiś czas, skorzystać z atrakcyjnej promocji bankowej, aby nasze oszczędności nie traciły na wartości. Niestety, teraz pora na żmudne inwestowanie, bo tylko w ten sposób uda nam się przegonić inflacje. Tylko inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego przestrzegaj kilku zasad, by je zminimalizować.


1. Realny plan


Zasada jest bardzo prosta: pieniądze to sprawa konkretna, a więc patrz na sytuację realnie. Nie rozpoczynaj inwestowania, jeśli nie masz dobrego budżetu domowego, funduszu awaryjnego i poduszki bezpieczeństwa, bo na pewno nie zarobisz. Analizuj tylko te inwestycje, w których próg wejścia leży w granicach twoich możliwości. To proste, jeśli masz dwadzieścia tysięcy nadwyżki, nie myśl o kupieniu mieszkania, bo po prostu cię nie stać.


2. Zacznij jak najwcześniej


Nie ma na co czekać, bo jak mówi stare powiedzenie, nie jesteśmy coraz młodsi, a czasem nie tylko coraz trudniej nam znieść ryzyko, ale też i nie możemy sobie na nie pozwolić, bo nieubłaganie zbliża się data naszego wejścia w wiek emerytalny. To dlatego, im wcześniej zaczniemy sprawiać, że nasze pieniądze zarabiają, tym łatwiej nam będzie osiągnąć wyznaczone cele.


3. Bądź świadomy, jakie ryzyko możesz zaakceptować


Portfel inwestycyjny musi być dostosowany do charakteru inwestora, bo jeśli będzie konserwatywny i spokojny, to niewiele na nim zarobisz, a jeśli zbyt ryzykowny, po prostu wyprzedasz wszystko, gdy tylko zaczną się kłopoty. Zacznij od policzenia na jaką strat ecie stać i która nie doprowadzi cię do zawału.


4. Nie poddawaj się inflacji kosztów życia


Podstawą korzystnego inwestowania, jest zapewnienie sobie stałego dopływu gotówki, tak, by można było przeznaczać jak największe kwoty na nadwyżki, a te z kolei skutecznie lokować. Najważniejsze jest stale zmniejszanie dochodów przy jednoczesnym zachowaniu stałych kosztów życia. Rzecz jasna, gdy inflacja galopuje, nie jest to łatwe, ale tym bardziej istotne jest to, by trzymać koszty w ryzach. Dlatego nie poddawaj się presji otoczenia i oszczędzaj, a nie wydawaj na konsumpcję.


5. Inwestuj w to, co rozumiesz


To podstawowa zasada, abyś nigdy nie porywał się na inwestycje, które nie do końca rozumiesz. Nie zarobisz na czymś, o czym nie masz pojęcia, bo po prostu nigdy nie będziesz wiedział, gdy ryzyko jest zbyt duże albo zyski zbyt niskie. Trzymaj się zasady, aby nie słuchać porad, szczególnie tych, którzy tylko pośredniczą i ich rola sprowadza się do ściągnięcia, jak najliczniejszej grupy inwestorów. Jeśli potrzebujesz konsultacji, rozmawiaj z tymi, którzy na tobie nie zarabiają, a po prostu są w podobnej do twojej sytuacji.


6. Dywersyfikuj


Nigdy nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku i dlatego jedna inwestycja to po prostu za duże ryzyko. Podobnie, jak zainwestowanie wszystkiego w tym samym momencie. To, dlatego trzymaj się zasady podziału portfela i kupuj stopniowo, rozkładając inwestycje w czasie.


7. Trzymaj swój kurs


Stwórz swój własny plan inwestowania i zawsze się go trzymaj. To chyba najtrudniejsza zasada, bo łatwo jej przestrzegać, gdy wszystko idzie dobrze, a nasz portfel puchnie. Z drugiej strony, trudno nie ulec panice, gdy widzimy, jak nasza inwestycja traci na wartości i kursy spadają. Podstawa to spokojna strategia, która pozwoli ci wytrwać, nawet wtedy, gdy rynek będzie popadał w szaleństwo.

Similar Posts